KOSGEB DESTEKLERİ

KOSGEB DESTEKLERİNE NASIL BAŞVURULUR?

 

KOSGEB desteklerine başvurmak için öncelike KOSGEB veritabanına kayıt olmak gerekmektedir. KOSGEB veritabanına kayıt olduktan sonra işletmenin KOBİ olup olmadığının belirlenebilmesi için KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır.

 

Doldurulan beyanname KOSGEB uzmanları tarafından kontrol edildikten sonra, istediğiniz KOSGEB desteklerine,kredilerine veya hibelerine başvuru yapabilirsiniz.

 

1.- KOSGEB Veritabanına Kayıt
KOBİ'lerin online işletme kaydı oluşturması ve KOSGEB Bilgi Sistemi (KBS) şifresi edinmeleri sürecidir. KOSGEB Bilgi Sistemi girişi http://destek.kosgeb.gov.tr adresinden yapılabilmektedir.


2.- KOBİ Beyannamesi ve Bilgi Dökümanı Hazırlama ve Teslimi

KOBİ'lerin KOBİ Tanım yönetmeliğine göre işletme ölçeğini beyan edildiği ve faaliyette bulunulan sektörün seçildiği bir bölümdür. İlgili bölüm doldurulduktan sonra bağlı bulunulan KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğüne teslim edilmelidir.


3.- Destek Programı Başvurusu ve Taahhütname

KOBİ Beyannamesi onaylanan işletmeler aynı anda 3 programdan yararlanabilirler. KOSGEB Bilgi Sistemi (http://destek.kosgeb.gov.tr) üzerinden faydalanılmak istenilen program başvurusu hazırlanabilir.

   
4.- Destek Başvurusu Hazırlama ve Teslimi

Program başvurusu onaylanan KOBİ'ler KOSGEB Bilgi Sistemi http://destek.kosgeb.gov.tr) üzerinden destek başvurusu oluşturabilirler.

   
5.- Destek Ödeme Talebi Oluşturma ve Dosyanın Teslimi

Destek Başvurusu onaylanmış KOBİ'ler, KOSGEB Bilgi Sistemi(http://destek.kosgeb.gov.tr) üzerinden ilgili desteğe ait ödeme talebi oluşturabilirler.